Czy portfele internetowe są bezpieczne?

Czy portfele internetowe są bezpieczne? W jaki sposób chronią użytkowników i jak możemy sobie dodatkowo pomóc? Wszystko to tłumaczymy dalej.

W momencie w którym portfele internetowe pojawiły się na rynku, zaczęto spekulować o wielu czynnikach z nimi powiązanych. Jednym z pierwszych i naturalnych była rzecz jasna kwestia bezpieczeństwa. Czy takie rozwiązania są dobre dla użytkownika? Czy istnieje tu jakieś ryzyko i jeśli tak, to jakie? Temat bardzo szczegółowo objaśniamy dla was poniżej, aczkolwiek już we wstępie należy zaznaczyć, że portfele tego rodzaju to niezwykle bezpieczne twory. Jest to zresztą jeden z głównych powodów, dla których użytkownicy tak chętnie sięgają po rozwiązania tego rodzaju. Na zaufanie w ciągu ostatnich lat wpływało wiele punktów i każdy z nich chcielibyśmy poruszyć wystarczająco szczegółowo.

portfele internetowe bezpieczeństwo artykuł

Czy portfele internetowe są bezpieczne?

Kwestia bezpieczeństwa w istocie jest tu jedną z pierwszych, na jakie możecie natrafić. Bo w końcu chodzi o dane osobowe oraz potencjalne środki pieniężne, często niezwykle wysokie. Dlatego też portfele zadbały o to, by zyskać właściwe licencje. To za ich sprawą działają legalnie, a użytkownicy mogą sprawdzić podstawowe dane przypisane do zagadnienia. Do tego dochodzi zresztą szyfrowanie strony, potencjalne protokoły bezpieczeństwa i podobne. Za ich sprawą logując się na konto będziecie mieli pełną świadomość, że nikt nie odkryje do nich dostępu. To pierwszy temat, ale jednocześnie taki, który bardzo rzadko się sprawdza. Współczesne portfele są na tyle popularne, że zaufanie przychodzi tutaj niejako z automatu. Bo trudno, by nagle doszły do nas naprawdę złe informacje wynikające ze sprzedaży czy przecieku danych. Na dalszym etapie naszego wpisu poruszymy jednak na przykładach konkretne działania jakie są podejmowane przez operatorów. To za ich sprawą możecie czuć się bezpiecznie.

Wiele marek wypuszcza do sieci głośne komunikaty, ale co ważne – mają one poparcie w faktach. Wszelkie płatności, jak również przechowywanie środków w istocie jest tu bezpiecznych. Przynajmniej jeśli mówimy o tych podmiotach, które są z nami od wielu lat i mają uznaną renomę. O tym jak w pewnych kwestiach działa dla przykładu Neteller czytamy w następującym komunikacie: „Od ponad dziesięciu lat pomagamy firmom w ograniczeniu nielegalnych działań i obciążeń zwrotnych za pomocą sprawdzonych narzędzi umożliwiających wykrywanie oszustw i realizację bezpiecznych płatności. Skontaktuj się z nami i skorzystaj z narzędzi online do ochrony przed oszustwami.” – a to tylko jeden ze szczebli, przez które możecie się przekopać. Zagadnienie domyka niejako Skrill, które wcześniej jako Moneybookers było wyznacznikiem dla dziesiątek firm z tej kategorii, co zresztą potwierdza ich strategia również teraz: „Aby dokonać płatności, wystarczy podać adres e-mail i hasło. Dane karty ani dane bankowe nie są nigdy ujawniane. Przesyłane informacje są szyfrowane z zachowaniem najwyższych norm bezpieczeństwa danych obowiązujących w sektorze kart płatniczych (PCI-DSS Level 1). Portfel internetowy Skrill był pierwszym wydawcą pieniądza elektronicznego, który uzyskał licencję w Wielkiej Brytanii, i posiada autoryzację brytyjskiego urzędu nadzoru finansowego (Financial Conduct Authority, w skrócie FCA). To bezpieczne miejsce dla Twoich pieniędzy.”

portfele internetowe bezpieczeństwo porady

Inne firmy jak Revolut, Monese czy Portfel internetowy Ecopayz także dbają o te elementy. Bezpieczeństwo i zaufanie budowane jest przecież przez lata. Często wystarczy jeden negatywny komunikat, a sprawy mogą się poważnie skomplikować. Dlatego też wiele transakcji dokonywanych jest anonimowo, a operatorzy nie dostarczają dalej żadnych zbędnych danych. Wszystko po to, by minimalizować pewne zagrania. Potwierdza to właśnie komunikat ostatniej z firm, którą dla was wymieniliśmy: „ecoPayz korzysta z najnowszej technologii ochrony przed oszustwami, aby zapewnić Ci szybki i bezpieczny sposób przelewania pieniędzy do i od naszych sprzedawców i partnerów oraz bezpiecznego wydawania pieniędzy online. Bezpieczeństwo i prawdziwość Twoich danych osobistych są naszym najwyższym priorytetem, a Twoje informacje finansowe nie są nikomu udostępniane, nawet kiedy płacisz bezpośrednio na stronach.” – podobnie działa to u konkurentów. Wszystko to sprawia zresztą, że mamy do czynienia z niezwykle korzystnymi warunkami, które na kolejnych etapach uzupełnione są o doskonałej jakości obsługę, niskie opłaty za użytkowanie strony czy chociażby przez promocje, które będą was wspierać w użytkowaniu strony, karty płatniczej.

Powoli dochodząc już do końca, musimy zaznaczyć o jednej, bardzo ważnej kwestii. Wszelkie działania podejmowane na portfelach internetowych czy też w punktach stacjonarnych, korzystając z karty, powinny być przez nas przemyślane. Zagrożenie w sieci i na ulicy istnieje zawsze. Nie możemy pomagać przestępcom w próbie wyłudzenia i kradzieży środków. Dlatego swoje komputery zawsze zabezpieczajcie odpowiednimi programami antywirusowymi. Czyśćcie także potencjalne dane jak również dbajcie o przeglądarkę i dostęp do sieci. W lokalach z kolei zasłaniajcie swoje dane i pokazujcie kartę jedynie przy terminalu gdzie jest to niezbędne. Wszystkie takie działania pozwolą wam zwiększyć poziom swojego bezpieczeństwa, co siłą rzeczy przełoży się też na zadowolenie z usług i swój spokój ducha. Portfele internetowe pomagają nam w tym szalenie mocno, zwłaszcza, że wiele z nich ma także swoje aplikacje na telefon, przez co płatności dokonujemy przez urządzenia mobilne. Nie musimy tym samym nosić ze sobą ciężkich dokumentów i ryzykować ich zgubienie. Z kolei właściwie zabezpieczony smartfon pozwoli wam dokonać płatności i odejść, a przecież taki proces nie potrwa dłużej niż kilka chwil.

Czy zatem portfele są bezpieczne? Naturalnie. A kwestia ta będzie jeszcze stale polepszana, dzięki czemu jeden problem możemy z naszej listy wykreślić na stałe.