Portfel internetowy Spoko

Spoko to specjalna i międzynarodowa usługa służąca do przelewania pieniędzy z jednego kraju do drugiego. Nastawiona jest głównie na Wschód. Szczegóły na naszej stronie.

Dziś w dobie globalizacji coraz częściej zdarza się, że migrujemy zarobkowo. Zarówno Polacy wybierają wiele krajów jako miejsce pracy i zamieszkania, jak i do nas przybywa dużo imigrantów zarobkowych. Stwarza to często konieczność wysyłania międzynarodowych przelewów do rodziny, które w tradycyjnej formie wiążą się z prowizjami, opłatami i stratą środków wynikającą z przewalutowania. Dlatego też powstaje coraz więcej aplikacji i systemów do takich transferów. Jednym z nich jest Spoko.

Spoko na czym polega płatność?

Spoko na czym polega płatność?

Spoko nie działa jak niejeden znany nam na rynku portfel internetowy, lecz jest to system do przesyłania międzynarodowych transferów pieniężnych. Na stronie internetowej wyszczególnione są kraje, do których możemy wysyłać pieniądze z Polski czy innych państw Unii Europejskiej. Możemy szybko i bezpiecznie przesłać środki do takich miejsc jak Indie, Pakistan, Nigeria, Azerbejdżan, Armenia, Gruzja, Kazachstan, Kirgistan, Mołdawia, Ukraina, Rosja, Tadżykistan, Turcja, Turkmenistan czy też Uzbekistan. Jak zatem widać, na liście znajduje się wiele krajów, których obywatele mieszkają i pracują w Polsce. Łącznie krajów w ofercie znajdziemy ponad 100, lecz ich dostępność zależna jest przede wszystkim od miejsca wysyłania przelewu.

Jako zalogowani użytkownicy wybieramy kraj, do którego chcemy przesłać pieniądze. Następnie ustawiamy kwotę przelewu, wybieramy metodę płatności, podajemy dane odbiorcy. Wykonanie przelewu zajmuje tylko kilka minut, a samo wysyłanie środków online dostępne jest 24/7, także w weekendy. W przypadku Ukrainy pieniądze mogą zostać między innymi bardzo szybko przelane na kartę dowolnego ukraińskiego banku. Możemy wysyłać następujące waluty: EUR, PLN, GBP, USD, a samemu odbierać przelewy w lokalnej walucie, EUR lub USD. Prowizja za przelew zależna jest od kraju. Na głównej stronie bądź w aplikacji możemy skorzystać ze specjalnego kalkulatora, który pokaże nam możliwe metody przesłania pieniędzy, prowizje oraz kursy walut.

Możliwe metody przesłania pieniędzy

Jeśli weźmiemy pod uwagę wspomnianą Ukrainę, to przelew na kartę PrivatBanku następnego dnia nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami. Natychmiastowy przelew na tę kartę to koszt około 10 złotych, zaś na inne karty 20 złotych. Metoda obioru w gotowce wiąże się z opłatą około 10 złotych. Warto również zwracać uwagę na kurs wymiany, gdyż w zależności od metody różnią się one między sobą. Wspomniana opcja przelewu gotówkowego polega na tym, że nie musimy podawać dokładnego punktu odbioru pieniędzy. Nasz odbiorca będzie mógł je wypłacić za darmo w wybranym punkcie obsługiwanym przez Spoko. Na stronie znajdziemy informację, że na całym świecie takowych punktów jest ponad 50 tysięcy. Dana osoba z chwilą odbioru pieniędzy będzie musiała przedstawić dokument tożsamości, jak i również podać numer kontroli przelewu.

Spoko wprowadziło dla swoich klientów limit na kwotę, którą możemy wysłać jednym przelewem. Jednorazowo możemy wysłać do 500 EUR lub też w odpowiedniej ilości w PLN. W skali miesiąca możemy wysłać do 2500 EUR. Jak zatem widać, nie jest to system stworzony do przesyłania dużych kwot między krajami.

Po zaksięgowaniu z naszej strony przelewu, w każdej chwili będziemy mogli sprawdzić jego status w zakładce „Przelewy”. Posiadać on może 3 statusy „Przetwarzanie”, „Wysłany”, „Błąd”. W pierwszej fazie przelew wciąż będzie przetwarzany i nie dotarł na konto lub do rąk odbiorcy. Status „Wysłany" oznacza, że pieniądze zostały zaksięgowane i dostępne na już koncie odbiorcy. W przypadku błędu przelew mógł zostać odrzucony przez bank nadawcy lub odbiorcy.

Informacje prawne i bezpieczeństwo

Czym w ogóle z punktu prawnego jest Spoko. Mamy tutaj do czynienia z marką należącą do PU group Limited (nr 11080215) z siedzibą w Anglii. Dzięki temu możemy być pełni, że spełnia ono wymogi, które panują w Unii Europejskiej czy też w samej Europie. Spółka ta autoryzowana jest przez FCA (Financial Conduct Authority) zgodnie z przepisami dotyczącymi pieniądza elektronicznego. Jak można wyczytać na stronie internetowej, Spoko działa jako partner technologiczny i marketingowy BP Remit Limited bądź Alfa-Bank JSC. Nie jest też pośrednikiem finansowym, agentem lub przedstawicielem organizacji finansowej.

Informacje prawne i bezpieczeństwo

Strona ta zapewnia pełne bezpieczeństwo danych użytkowników, jak choćby 128-bitowe szyfrowanie danych SSL. Z kolei poprzez 3D-Secure gwarantuje wyższy poziom bezpieczeństwa transakcji internetowych. Dzięki temu klienci Spoko podczas wysyłania pieniędzy będą musieli wprowadzić kod weryfikacyjny przesłany przez Spoko na numer telefonu.

Zakładanie konta

Założenie konta w serwisie Spoko jest bardzo proste. Na początku podajemy swój numer telefonu oraz akceptujemy regulamin. Następnie wybieramy hasło i wpisujemy kod otrzymany przez SMS. W naszym profilu musimy wypełnić niezbędne dane osobowe: imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, obywatelstwo, kraj zamieszkania, email, dokładny adres, jak i również musimy podać niezbędne dane związane z dokumentem tożsamości, które będą służyły do weryfikacji konta. Każda osoba może mieć założone tylko jedno konto na Spoko.

Funkcjonalność

Korzystanie ze Spoko możliwe jest zarówno z poziomu przeglądarki internetowej jak i aplikacji mobilnej. Ta druga dostępna jest zarówno na smartfony i tablety z systemem Android oraz iOS. Dzięki aplikacji możliwość transferu pieniężnego będziemy mieć zawsze pod ręką. Jest ona niezwykle intuicyjna i jak strona internetowa, także dostępna w polskiej wersji językowej. Samo wysyłanie pieniędzy możliwe jest za pomocą karty VISA lub MasterCard, poprzez BLIK lub Google Pay czy Apple Pay.

Dla kogo Spoko?

Jak można się domyślać, Spoko to usługa, która z pewnością będzie pomocna dla osób z zagranicy, które pracują w Polsce. Mogą szybko, bezpiecznie i tanio przesyłać pieniądze do swoich rodzin w kraju. Może być także dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą zapłacić za wykonane usługi online pracownikom, klientom z innych krajów. Za pośrednictwem Spoko możemy również zapłacić choćby z góry za nocleg na Ukrainie. Możliwości jest całkiem sporo.