Portfele internetowe czym się kierować przy wyborze?
Jaki portfel internetowy wybrać i dlaczego? W naszym artykule odpowiadamy na te pytania i podsyłamy bezpośrednie przykłady do realizacji.
Rynek obecnie dostarcza nam tak wielu rozwiązań, że wskazanie wyłącznie jednego systemu, który będzie warty każdego zainteresowania, graniczy tu z cudem. Najlepsze portfele internetowe online w istocie mocno się rozrosły. Bez większego problemu będziemy w stanie wymienić 10 pozycji, które słyną z takich pomysłów. Po dłuższym zastanowieniu dołożymy do tego kolejnych 10. A to wciąż nie wyczerpie tematu nawet w małym stopniu. Dlatego też zdecydowaliśmy się przygotować dla was materiał, w którym poruszamy wątek i sprawdzamy jednocześnie, czemu powinniśmy się przyglądać w szczególności. Wiadomym jest bowiem, że niektórzy z nas zwrócą uwagę z początku na głośne komunikaty lub ogólnie szatę graficzną, w ostatecznym rozrachunku liczą się jednak inne czynniki. Mamy tu na myśli przykładowo intuicyjność użytkowania aplikacji czy strony, ale też potencjalne prowizje oraz limity tak dla kart czy ogólnych płatności. Postaramy się na konkretnych przykładach pokazać wam to, co jest najważniejsze z punktu widzenia użytkownika końcowego, aczkolwiek z wyłączeniem oceny pod kątem biznesowym.
Portfele internetowe czym się kierować przy wyborze?
Z każdej praktycznie strony atakują nas komunikaty o tym, że warto założyć portfel internetowy. Nie ma w tym zresztą niczego dziwnego. Wystarczy wziąć pod uwagę prosty fakt, że wielu użytkowników zraziło się do kont bankowych, także tych w internecie. Wszystko za sprawą licznych opłat, drogich dodatków codziennych czy kompletnie nieintuicyjnych systemów użytkowania. Z tego też powodu niektóre strony przypominają nam zakładki z początku XXI wieku albo z kolei są na tyle skomplikowane, że ich użytkowanie najchętniej ograniczamy do minimum, korzystając jedynie z kart zbliżeniowych. Portfele internetowe z kolei dbają o to, by za prostotą szły także inne czynniki, poczynając od bezpieczeństwa, kończąc na taniości całego tego „biznesu”. Klient jest coraz bardziej wymagający i ma do tego prawo, zwłaszcza w dobie tak potężnej konkurencji. Dlatego też poniżej przedstawimy w kilku punktach wszelkie te opcje, które naszym zdaniem wpływają na atrakcyjność rozwiązania w sieci i nie tylko.
Bezpieczeństwo najpierw
Cały proces zakładania konta, prowadzenia operacji na nim, czy potem, za sprawą kart płatniczych, powinien być w pełni bezpieczny. Ochrona danych to istotna kwestia, a w dobie oszustw praktycznie na każdym kroku, powinno się temu przyglądać z należytą uwagą. Dlatego też istotne jest to, by dotarł do was jasny przekaz o tym, jak działa dana marka. Przykładem tego będzie ecoPayz, które pozwolimy sobie w tej materii przytoczyć: „ecoPayz korzysta z najnowszej technologii ochrony przed oszustwami, aby zapewnić Ci szybki i bezpieczny sposób przelewania pieniędzy do i od naszych sprzedawców i partnerów oraz bezpiecznego wydawania pieniędzy online. Bezpieczeństwo i prawdziwość Twoich danych osobistych są naszym najwyższym priorytetem, a Twoje informacje finansowe nie są nikomu udostępniane, nawet kiedy płacisz bezpośrednio na stronach.” – naturalnie to tylko jeden przykład, aczkolwiek w sieci znajdziecie ich więcej.
Niskie opłaty to podstawa
No i dochodzimy do punktu nr. 2, czyli do opłat bezpośrednich. Jeśli chcieliście odejść od kont bankowych i przejść bezpośrednio do sieci, warto wiedzieć, jak działają portfele. W gruncie rzeczy nie są to autentyczne konta, zatem nie ma tu długich numerów, które trzeba pamiętać. Przelewy działają tu inaczej. Jedynie karty płatnicze funkcjonują na podobnym poziomie. Dlatego dobrze jest wiedzieć, ile kosztuje was przelew, jak również każde inne działanie, od przewalutowania przez wypłatę z bankomatu. Tutaj będziemy się posiłkować kolejnym przykładem: „NETELLER oferuje niedrogie opcje przelewów, które nie spowodują uszczerbku w Twoim budżecie. Dzięki różnorodnym opcjom zasilania rachunku, zawsze znajdziesz opcję właściwą dla siebie. Dzięki naszej usłudze możesz błyskawicznie wysyłać pieniądze w dowolne miejsce na świecie oraz na rachunek dowolnej osoby – nawet jeśli nie posiada ona rachunku NETELLER.” – w ich przypadku płacenie w sklepach czy restauracji jest całkowicie bezpłatne i nie wiążą się z tym żadne dopłaty. Punkty na które należy jeszcze jednak zwrócić to opłata za wymianę waluty, opłata wysyłkowa i administracyjna, opłata za wypłatę gotówki i maksymalna wartość dziennej wypłaty. Dochodzi do tego też roczna opłata za kartę, jeśli taka w ogóle istnieje. Kwestie limitów również dobrze przeanalizować. Żaden portfel internetowy nie porównuje swojej oferty do konkurencji, dlatego też takie działania radzimy przeprowadzić samemu. Na pewno wyjdziecie na tym dobrze, zatem własna analiza jest tym, co możemy doradzić w pierwszej kolejności. Inna marka, w tym przypadku Skrill, zobowiązała się publicznie do utrzymania możliwie najniższych opłat, co artykułują jeszcze następującymi deklaracjami: „Dokonywanie płatności internetowych za pośrednictwem portfela Skrill na rzecz sprzedawcy, który akceptuje Skrill, jest bezpłatne. Otrzymywanie pieniędzy na konto Skrill jest bezpłatne” – brzmi nieźle, ale jak jest u konkurencji? Cóż, dość podobnie!
Błyskawiczne działania
Bezpieczeństwo i opłaty to jedno, ale wszyscy chcielibyśmy uniknąć błędów banków. Co mamy na myśli? Prosta sprawa. Zwykle banki oferują nam dwie tury płatnicze dziennie – rano i po południu. Oznacza to, że jeśli wyślemy do znajomego przelew (o ile nie będzie to błyskawiczne Przelewy24), to dotrze do niego dopiero po kilku godzinach. W przypadku portfeli internetowych zdecydowano się z tego zrezygnować. Tu nie ma długich numerów i czasu oczekiwania – jeśli wysyłacie gotówkę, ta jest dostępna od razu, po sekundzie. Takie działania wpływają na zadowolenie klienta i pozwala od razu realizować środki które do was należą. Przykładem takich działań będzie chociażby paysafecard. Z początku do sieci system trafił jako usługa przedpłacona, obecnie jednak rozwija się także jako stały portfel, za sprawą którego możecie przechowywać swoje środki i dyrygować nimi tak, jak tylko uznacie to za słuszne: „paysafecard można kupić w 47 krajach na całym świecie. W zależności od kraju PIN-y paysafecard są dostępne w różnych nominałach w odpowiednich walutach krajowych. W ten sposób można kupować odpowiedni nominał paysafecard w zależności od potrzeby.” – korzyści jest tu więcej, aczkolwiek w zakresie błyskawicznych przelewów – ciężko ich przebić. Gdy zatwierdzicie podany przez nich kod, środki od razu trafiają do realizacji. I podobnie jest przy wysyłce na inne konta związane z portfelami. Wyjątkiem są tu przelewy na konta bankowe i to oczywiście wymaga odpowiedniego czasu, zwykle jest to 24h robocze, aczkolwiek z doświadczenia wiemy, że może to być mimo wszystko jeszcze szybciej.
Mobilność i prostota użytkowania
Bardzo niedocenianym, aczkolwiek jednym z głównych atutów posiadania portfeli internetowych jest oczywiście ich możliwość mobilna. Tak Revolut jak i chociażby PayPal mają świetną możliwość operowania za sprawą urządzenia, które posiadacie w domu. Nie musicie się już zatem martwić i przechodzić na komputer stacjonarny i laptop. Smartfon i tablet sprawdzi się tu równie mocno, bez względu na to, czy ma system iOS, Android lub Windows. W tej materii działania są responsywne, a to oznacza, że całość dopasuje się do ekranu. Spory plus, zwłaszcza, że wpływa na intuicyjność pracy samego użytkownika. Taki wstęp do zagadnienia proponuje nam PayPal: „Za pomocą jednego konta możesz kupować w milionach sklepów na całym świecie, odbierać płatności i przelewać pieniądze znajomym i rodzinie. Z dowolnego urządzenia i z dowolnego miejsca.” – z punktu widzenia użytkownika najważniejsze jest to, by całość działała szybko. Pamiętajcie na tym etapie jedynie tyle, że konieczne jest posiadanie stałego dostępu do internetu oraz właściwie zaktualizowane urządzenie.
Zarządzanie pieniędzmi i możliwości karty
Przechodzimy do meritum i jednocześnie ostatniego punktu, który pokaże wam, jakie portfele internetowe wybierać i dlaczego. Mamy tu na myśli sam system, czyli mózg obsługi danej marki. Konta bankowe są mozolne i toporne, z kolei nowe technologie mają je zastąpić właśnie za sprawą unikatowego prowadzenia danych działań. Mamy tu na myśli tak wbudowane opcje budżetowania czy też błyskawiczne powiadomienia o wydatkach, które trafiają na nasze maile czy smartfon. Do tego dochodzi możliwość zachowania reszty z wydatków, systemy cashback itd. W takim zakresie warto zapoznać się z ofertą Revoluta, który w ciągu zaledwie kilkunastu miesięcy wbił się na szczyty listy życzeń wielu odbiorców: „Pokażemy ci dokładnie, gdzie co miesiąc trafiają Twoje pieniądze, oraz pomożemy ustawić miesięczne limity wydatków na kategorie takie jak restauracje lub sklepy spożywcze.” – dodając jeszcze: „Zaokrąglaj każdą płatność kartą do najbliższej liczby całkowitej, a my odłożymy różnice i pomożemy ci zaoszczędzić na Twoje cele.” – zresztą, tutaj zagadnień jest jeszcze więcej. A im więcej opcji dodatkowych możecie darmowo aktywować, tym bardziej spersonalizujecie urządzenie i samą aplikację do własnych potrzeb.
Na koniec musimy jeszcze wspomnieć o kartach, które podobnie jak z banków, pochodzą od kluczowych dostawców, głównie Mastercard. Są w większości przypadków darmowe, a zakupy w sklepach nie narażają nas na jakieś koszty. Sama karta działa praktycznie tak samo, jednakże w jej kwestii prosimy sprawdzić opłaty, które częściowo opisaliśmy w drugim temacie poruszanym w naszym materiale.
Podsumowanie i właściwy wybór
Odpowiedni portfel to często kwestia indywidualna lub czysto finansowa. Portfele należy dobierać przede wszystkim w zakresie tego, z jakich rozwiązań korzystamy najczęściej. Czy są to wypłaty bankowe, przelewy czy dla przykładu kupno danych usług w sieci. W każdym przypadku możecie to sprawdzić za sprawą tabeli opłat i prowizji, która musi być udostępniona na stronie takiego operatora. Wybierzcie zatem taką firmę, która będzie wymagała najmniejszego nakładu na działania, których oczekujecie. Wiele możliwości jest tu darmowych, co zresztą siłą rzeczy w znacznym stopniu pozwoli wam wybrać portfel ponad konto bankowe.
Nie zapominajcie także o dwóch czynnikach dodatkowych. Mamy tu na myśli licencję i legalność działania portfela jak również ich obsługę klienta. Ta zwykle powinna być dostępna przez adres email oraz czat na żywo, który działa często przez całą dobę. Dzięki temu szybko dowiecie się odpowiedni na nurtujące was pytanie. Tutaj nie ma się co śpieszyć, dobrze podjęta decyzja pozwoli wam oszczędzić czas, pieniądze i własne nerwy.